Erasmus logo

Partneri školy pre odbornú a umeleckú prax

Szekesfehervari Balett

Sľuk

Zbohom pani Marilena...


Vo veku nedožitých 89 rokov nás opustila naša dlhoročná garantka tanečného odboru doc. Marilena Halászová.
Pani Marilena odpočívajte v pokoji.
doc. Marilena Halászová (21. 9. 1935 - 31. 7. 2024) patrila k zakladateľskej pedagogicko-choreografickej generácii tanečných umelcov druhej polovice 20. storočia na Slovensku.
Narodila sa v Bukurešti. Tancu sa venovala od svojich piatich rokov. Silným impulzom v jej láske k tancu bola jej prvá pedagogička, žiačka Enrica Cecchettiho, Floria Capsali.
Významným činiteľom v jej profesionálnom živote bolo štúdium na GITIS v Moskve. Sedem náročných a profesionálne bohatých rokov strávila ako žiačka a neskôr ako asistentka po boku takých tanečných pedagógov a choreografov ako N. I. Tarasov, R. V. Zakharov a L. Lavrovskij.
Po štúdiu v Moskve sa v rokoch 1961 – 1968 stala choreografkou v SND. V rokoch 1969 – 1981 formovala baletný súbor Štátneho divadla v Košiciach. V roku 1974 bola spolu so svojim manželom Andrejom Halászom iniciátorkou, zakladateľkou a vedúcou tanečného oddelenia na Štátnom konzervatóriu v Košiciach. Práve vďaka tejto ich iniciatíve môže existovať na Slovensku popri 8 ročných tanečných konzervatóriách aj 6. ročné štúdium v odbore tanec na všetkých Hudobno-dramatických konzervatóriách. V rokoch 1981 – 1988 pôsobila s manželom Andrejom Halászom na Music Ballet School v Bagdade, kde sa stala vedúcou tanečného oddelenia.
Okrem intenzívneho choreografického, pedagogického a vedúceho pôsobenia v dvoch najväčších baletných súboroch – bratislavskom a košickom bola doc. Marilena Halászová vedúcou Tanečnej katedry VŠMU v Bratislave, pôsobila ako pedagóg na AMU v Prahe, kde získala aj titul doc., bola baletnou majsterkou Pražskom Komornom Balete Pavla Šmoka, atď.
Jej profesionálny vklad je nenahraditeľným a úctyhodným faktom. Po celý život sa neúnavne zaoberala ako výchovou profesionálnych tanečníkov tak i budovaním európskeho tradičného klasického a neoklasického divadelno-tanečného repertoáru najmä v bratislavskom a košickom profesionálnom balete. Bohatá bola spolupráca v činoherných inscenáciách, v operách a v televíznych programoch.
Medzi „slovenských žiakov“ pani doc. Marileny Halászovej patria významní formovatelia slovenského tanečného školstva a baletného umenia ako: Dagmar Hubová, Marcela Grecmanová, Emil Tomáš Bartko, Pavel Ďumbala, Jano Nemec, Ondrej Šoth a iní.
Choreografické pôsobenie bolo rozmanité: zjednotiaca klasika, pôvodná tvorba ako aj novinky prvýkrát uvedené, napr. Doktor Jajbolí Igora V. Morozova, Dievča a chuligán, Tanečná suita Dmitrija D. Šostakoviča, ďalej slovenské premiéry inscenácií Leningradská symfónia Dmitrija D. Šostakoviča, Straussiana Johanna Straussa, Paganini Sergeja V. Rachmaninova, Valpurgina noc Charlesa Gounoda, Skrinka hračiek Clauda Debussyho, Kamenný kvietok S. Prokofieva, Premeny I. Parika, Román o ruži A. Otčenáša, Duklianska poéma T. Himera, Pavana pre mŕtvu infantku M. Ravela, atď., väčšina v spolupráci s manželom Andrejom.
doc. Marilena Halászová bola počas svojej tvorby ocenená rôznymi cenami v oblasti kultúry.